Krabička

26. září 2016 v 17:54 | edgar
Dneska jsem viděl krabičku cigaret, na které byla jedna blondýna. Před pusou měla bílí kapesník a kašlala krev. Docela jsem se tomu zasmál, hlavně protože jsem si vzpomenul na kamaráda od stolu. Je to už, asi čtyři roky kdy se vrátil z dovolené. Nemohl si to vynachválit. Jen po čase se u něj objevil kašel, chrchlal pořád i před tím, tak to nikomu to nepřišlo divné, a ani jemu. Když už to trvalo už moc dlouho a začal vykašlávat krev, tak šel k doktorovi. Diagnóza byla jasná TBC z dovolené. Takže obrázek na krabičce mi začal připomínat kamarádovo dovolenou. Nahlas jsem se zasmál. Za to jsem byl pražen nepěkným pohledem jedné mladé holky která nedávno nastoupila. Chtěl jsem jí říct proč se směji, ale nestihl jsem. Dostal jsem přednášku o tom k čemu ten obrázek je. Takže, to je odstrašující obrázek, který má odstrašit, aspoň to někteří tvrdí, ty mladé, které by si chtěli cigarety koupit, nebo nedej bože začít kouřit.

Když mi to takhle osvětlila, začal jsem přemýšlet. Položil jsem si tedy základní otázku. Co mě lákalo na kouření? Přenesl jsem se tedy o pár let zpět, kdy jsem začínal kouřit. Přesněji řečeno o šestnáct let zpět. V době kdy jsem začínal kouřit, byl na krabičce cigaret malí modrý nápis. Kouření vážně poškozuje zdraví. Krabička stála kolem třiceti korun nebo tak. Kouřil jsem Starky. Na té modré krabičce vlastně nebylo nic pěkného. Když to tak vezmu, tak žvýkačkové cigarety měli hezčí krabičku než tabákové, a moje oblíbená čokoláda měla také hezčí obal. Jenže čokoláda a žvýkačkové cigarety nenabízely to co krabička cigaret. Nemyslím tím dobrý pocit z cigarety, to určitě ne, já blil jak alík a ne jen jednou. Bylo to, že krabička cigaret ze mě dělala velkého kluka který už kouří. Navíc jsem byl oblíbený mezi kamarády kuřáky, protože jsem nikdy nebyl proti tomu jednu ze svých cigaret nabídnout. Nebylo platné, že ve škole nám každou chvíli říkaly. Kouřit je nemoderní. Moderní člověk nekouří. Kouření zabíjí. A další a další věty a hesla, nebylo to platný. Znal jsem všechny ty hesla a věty nazpaměť, aby ne, pořád se opakovali dokola a dokola. Kdyby se mě někdo zeptal, proč kouřím. Odpověděl bych, protože chci. Dneska vím, že moje správná odpověď byla, protože kouří i moji kamarádi. To jsem jako malí smrad nemohl říct, protože by to vypadalo, že nemám svůj rozum.

Už jsem byl v učilišti, když se objevily krabičky s tím velkým billbordem, jak jsme v internátu říkaly. Tenkrát mi snad taky někdo říkal, že to je kvůli mladým, aby nehulily. Jeden náš učitel mi říkal, že díky kouření se mi zmenší penis a budu mít problémy s erekcí. Bylo to velice vtipné. Řekl jsem, nebojte se učitelskej v tomhle ohledu mám rezervy až, až. Ale zpět ke krabičce. Na velké části krabičky byl nápis, který sděloval co všechno kouření způsobuje. Jako puberťáci jsme se tím hodně bavily. Třeba když mi někdo řekl o cigaretu, tak jsem řekl.

"Mám s neplodností, jestli ti to nevadí." Odpověď byla.

"Nemáš spíš něco co způsobuje stárnutí kůže?"

Těch hlášek bylo hodně. Taky jsem si z krabiček vystřihoval ten billboard a sbíral je. Měl jsem jich přes dvacet v peněžence. Spolubydlící se mě ptal k čemu to mám, pokaždé jsem ho ujistil, že se to bude hodit. A taky že jo. Když jsme někde spolu pily a bylo nás tam víc. Tak jsem si počkal až si všichni zapálí, a pak jsem začal vytahovat ty vystřižené čtverečky a začal jsem jim dávat kázání o tom, jak moc je kouření nebezpečné. Pochopitelně, že jsem měl v puse zapálenou cigaretu. Kdyby se mě někdo zeptal, proč kouřím, odpověděl bych, protože chci. Jako před tím to nebyla pravda. Kouřil jsem zase proto, že s cigaretou jsem už vypadal jako chlap, což teď už vím je blbost, ale vysvětlit to klukovi, kterému je mezi patnácti a osmnácti, nelze.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama